Paleta. Kolory dla tła

Potencjalnych składników dla kształtowania naszej palety zapachowej jest jeszcze całe mnóstwo. Jednak dla bieżących celów oraz dla postów z nowej serii należy zrobić krótkie podsumowanie tego, co mamy obecnie.

Galaxolide – choć moi czytelnicy mocno skrytykowali ten składnik, moim zdaniem jest absolutnie niezbędny do tworzenia dobrego tła. Zarzucana mu neutralność zapachowa jest właśnie ogromnym plusem Galaxolide! (Choć dla mnie jego zapach jest bardzo mocny, dosłownie kwiatowy wybuch). Posiada czysty piżmowy zapach kojarzony z wypraną pościelą. Półtony kwiatowe i drzewne czynią tę molekułę składnikiem uniwersalnym. Właśnie uniwersalność jest głównym atutem Galaxolide. W ostatnim czasie IFRA coraz bardziej nieprzyjaźnie spogląda w jego stronę, dlatego perfumiarze zastępują go piżmem o podobnym charakterze – Romandolide, który jednak nie jest aż tak neutralny.

Dodatkowe ważne piżma wg potrzeb:

Ambrettolide – do tworzenia tła pod roślinne tematy przewodnie związane z kwiatami, owocami, zielenią.
Ethylene Brassylate – do słodkich, drzewnych i kwiatowych kompozycji oraz do podbicia akcentów piżmowych.
Exaltolide – podkład pod kompozycje drzewno-ambrowe.
Habanolide – męskie bądź stonowane zapachy.

Ambroxan – uniwersalny składnik ambrowy, jeden z najpiękniejszych aromatów odpowiadający zapachowi ambergris. Do każdego typu zapachów, w których ma się pojawić akcent ambrowy. Jeśli macie Ambroxan – żadnych innych ambrowych molekuł już nie potrzebujecie.
Ewentualnie może być zastąpiony przez mocniej wyczuwalny Cetalox.

Iso E Super – o tym składniku nie wiedzą chyba tylko osoby, które zupełnie nie interesują się perfumami. Przełomowa molekuła dla nowoczesnego przemysłu perfumeryjnego. Łączy wszystko ze wszystkim, buduje doskonałe tło. Utrwala i uwypukla inne składniki. Posiada delikatny drzewno-ambrowy zapach, który gubi się w kompozycji i nie przeszkadza w rozwoju innych zapachów.

Inne ważne składniki drzewne:
Vetiveryl Acetate – służy do wzmocnienia akordów drzewnych. Dobrze łączy drewno z iononami (irys i fiołek) oraz cytrusami. Niezastąpiony składnik kompozycji szyprowych.
Vertifix – połączenie wetywerii i cedru z akcentami skórzanymi w tle.
Paczula – do tworzenia mszystych i skórzanych akordów.
Mech dębowy – bardzo polecam, doskonały składnik dla wielu kierunków aromatycznych.
Cedr – drewno właściwe, jeden z ważniejszych składników mojej palety.
Molekuły sandałowe – drewno z mleczno-animalistycznymi tonami.

Benzyl Benzoate – bardzo dobry składnik balsamiczny do budowy tła każdego typu perfum. Przypomina zapach benzoesu. Polecam przede wszystkim właśnie ten składnik z tych samych powodów, co Galaxolide: jest neutralny zapachowo, tworzy jedynie słodko-balsamiczno-ambrową aurę wokół innych molekuł, podbija zapachy kwiatowe i owocowe. Doskonale rozwija inne balsamy.
O naturalnych balsamach można przeczytać TUTAJ

Hedione – nie wolno sugerować się tym, że Hedione należy do grupy molekuł kwiatowych, gdyż jego zaletą jest właśnie brak typowej kwiatowości. Posiada zapach nieco podobny do jaśminu o delikatnym zabarwieniu zielonym oraz cytrusowo-owocowym. Jest doskonałym blenderem. Łączy nuty różnego typu w całość, wygładza ostre krawędzi kompozycji, nadaje jej gładkości i okrągłości, przy czym zapach samego Hedione gubi się na tle innych składników.

Tak więc do tworzenia dobrego tła w zasadzie potrzebujecie jedynie 5 podstawowych składników oraz ewentualnie dodatki do rozwinięcia poszczególnych odcieni.

3 komentarze

  1. Tak pięknie ująłeś w słowa to wszystko co chodziło mi po głowie po pierwszych próbach stworzenia jakiś kompozycji. I te geometryczno- architektoniczne sformułowania “wygładzić krawędzie, nadać gładkości i okrągłości”. Nie umiałam powiedzieć o czym myślę, nawet kiedy chciałam zamówić podstawowe komponenty. To z braku wiedzy i doświadczenia. Bardzo dziękuję za ten wpis. I za możliwość nabycia Musk.

  2. Pizma są świetne. Zauważyłem, że nie tylko można na nich zbudować tło, ale mocny i przewodni akord piżmowo-kwiatowy. Limito to wyobraźnia.

  3. Dokładnie, w zeszłej dekadzie perfumy z akordami musk były bardzo popularne.
    Istnieje dużo składników do rozwinięcia tego akordu nie tylko w kierunku kwiatowym, a np. drzewnym, ambrowym, animalistycznym, a nawet owocowym lub jagodowym.
    Posiadając Galaxolide, Exaltolide i Musk-T (ewentualnie jeszcze Ambrettolide) o piżmowe tło można się już nie martwić. Tak jak napisał Ludvik: reszta to sprawa wyobraźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.