Najdroższe składniki perfum

Ciężka sprawa z tymi cenami na najdroższe składniki perfum.
Najczęściej najdroższe są składniki naturalnego pochodzenia, a zatem ich cena mocno zależy od wielu parametrów: dobrej pogody, udanych zbiorów, jakości surowca, doświadczenia personelu, sposobu ekstrakcji. Tak, na przykład, olejek jaśminu może być tańszy od olejku, powiedzmy, fiołkowego, lecz absolut jaśminowy – krotnie go przebijać cenowo. Cena nawet u tego samego producenta na identyczny produkt może z roku na rok mocno się zmieniać.

Także należy rozumieć, że cena surowca, którą sami wyszukacie w internecie, będzie znacznie się różnić od ceny dla perfumiarzy. Dana sytuacja wynika z faktu, że dla profesjonalistów surowiec powinien posiadać nie tylko najwyższą jakość, lecz także mieć legalne źródła pozyskania oraz akceptację przez prawo.
Będę zatem podawać mocno uśrednioną cenę szacunkową.

Białokwiatowce – absoluty kwiatu pomarańczy, tuberozy, osmantusa potrafią kosztować 2000-3000$ za kilogram. Najbardziej popularnym białokwiatowcem w perfumach jest jednak jaśmin i jego syntetyczne odpowiedniki. Do 80% kobiecych oraz 30% męskich perfum zawiera  jaśmin, najczęściej popularny Hedione, ponieważ ekstrakty jaśminowe kosztują około 10000 – 20000$. Surowiec stanowią płatki kwiatów jaśminu, a potrzeba ich aż 2 tony do uzyskania kilograma olejku lub 4-5 razy więcej do uzyskania absolutu.

Jednym z najdroższych na świecie składników jest irys.  Do uzyskania jednego kilograma olejku, kosztującego 10000-20000$,  potrzeba pół tony czteroletnich roślin, które przed destylacją muszą przez 2 lata przeleżeć w zaciemnionym miejscu w lnianych workach. Cały proces trwa zatem 6 lat, a olejek irysowy jest wykorzystywany jedynie w bardzo ekskluzywnych perfumach.

Także bardzo drogim i cenionym surowcem pochodzenia naturalnego jest korzeń irysa. Procedura pozyskania olejków jest bardzo skomplikowana i czasochłonna. Dodatkowo, z tony korzeni wychodzi jedynie około 400-500g produktu końcowego.
Najbardziej wartościowym składnikiem korzeni irysowych są molekuły Irone. Dotychczas nie wynaleziono taniej metody syntezy ironów. Dlatego zarówno olejek, jak i irony potrafią kosztować około 10 000$.

Kolejnym drogim składnikiem jest róża damasceńska, której 70% upraw znajdują się w Bułgarii, a pozostałe prawie 30% – w Turcji. Kilogram olejku wytwarzany jest z 3 ton płatków róż i kosztuje około 10 000$. Wysoka cena wynika z tego, że plony mogą być zbierane tylko przez 2-3 tygodnie i tylko w nocy! Każdy buton musi być obcięty ręcznie i im prędzej poddany destylacji. Absolut róży damasceńskiej to, poza sandałem i agarem, trzeci najbardziej fałszowany składnik na świecie. Zazwyczaj oszukuje się  poprzez dodanie olejków geraniowego oraz palmarosy.

Olejki z egzotycznych odmian drzewa często są nazywane płynnym złotem. Nic dziwnego – ilość drzew jest coraz mniejsza, uprawy nie pokrywają nawet małej części popytu, a zakazy eksportu powodują coroczny wzrost cen. Dobrej jakości olejek agarowy jest najdroższym składnikiem pochodzenia roślinnego i potrafi kosztować od 20 000 do nawet 50 000$ za kilogram.

Ambergris – szara ambra z kaszalota – jest bardzo droga, a jej pozyskanie nie zależy od ludzi. Dobrej jakości ambra kosztuje kilkadziesiąt tysięcy dolarów za kilogram.

Zapewne prym najdroższego składnika wszech czasów wiódłby kwiat fiołka, gdyż zawiera on bardzo mało pachnących elementów. W dawnych czasach dla otrzymania kilograma absolutu fiołkowego używano aż 33 tony kwiatów! Pod koniec XIX wieku kilogram absolutu kosztował  w przeliczeniu na dzisiejszą wartość dolara 1 000 000$!!! Obecnie absolut produkuje się tylko z liści (potrzeba tony surowca do produkcji 1 kg produktu końcowego), a jego cena kształtuje się na poziomie 15000-20000$. Rocznie produkuje się jedynie 200-300 kilo takiego absolutu, tylko we Francji.

Na dzień dzisiejszy najdroższym składnikiem świata jest nielegalne w wielu krajach piżmo naturalne z piżmowca, które ocenia się nawet w 100 000$. Piżma syntetyczne także są wciąż bardzo drogie.
Wśród nich wyróżniają  się niektóre Muscone – przez drogą syntezę, kosztują kilka tysięcy dolarów za kilogram.

Oczywiście, wymieniłem jedynie najdroższe i najbardziej znane składniki perfum. Ekstremalnie drogich składników jest o wiele więcej. Naturalnymi najdroższymi składnikami zazwyczaj są absoluty kwiatów, jak choćby naturalny kwiat goździka. Najdroższe syntetyczne molekuły to najczęściej piżma makrocykliczne i ambrowce, choć istnieją także drogie molekuły innych typów, na przykład – zielony Dynascone czy grejpfrutowy Nootkatone.
Obiecuję, że kiedy już skończę swoją ambrową serię, wezmę się za stworzenie perfum z najdroższych składników, które mam. Zobaczymy, co z tego wyjdzie 🙂

2 komentarze

  1. Wczoraj otrzymałem ofertę zakupu 1ml przyzwoitej jakości olejku drzewa agarowego.
    strzelajcie, jaka cena? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.