Własne perfumy z czytelniczką. Część pierwsza

Próbujemy stworzyć własne perfumy na podstawie kilku popularnych składników.

Czytelniczka Kasja zrobiła najmądrzej.

Poprosiła mnie o skompletowanie małego zestawu na start, w czym jej z chęcią pomogłem.
A teraz razem spróbujemy z tego zestawu stworzyć jakiś przyjemny zapach.

Co mamy do dyspozycji?

Ethylene Brassylate – słodkie pudrowe  piżmo, bardzo wyraźnie pachnące, wprost stworzone do gęstych pizmowo-kwiatowych aromatów. Zazwyczaj jest przedstawiane jako typowo kobiece, choć widziałem jego potężne dawki w wielu męskich zapachach. W artykule porównującym piżma pisałem, że nie zgadzam się z pierwszym diagramem. Przedstawiono w nim Musk-T jako piżmo bez jakiegokolwiek charakteru. Natomiast jak na mój nos jest zdecydowanie pudrowy, kwiatowy i słodki, posiada wyraźne akcenty drzewno-ambrowe.
Sugerowane użycie w kompozycjach: 1-10%
Siła zapachu: średnia
Trwałość: 200 godzin na bloterze

Cetalox – uniwersalny składnik ambrowy, o zapachu praktycznie identycznym z Ambroxanem. Jest za to bardziej wyczuwalny. Posiada nuty ambrowe, balsamiczne, drzewne, słodkie. Jest idealnym łącznikiem składników i akordów drzewnych, ambrowych i piżmowych. Nadaje perfumom świeżości i lekkości.
Sugerowane użycie: 1-5%
Siła zapachu: mocna (co dla piżm i składników ambrowych oznacza, że niektórzy mogą nie czuć danego zapachu)
Trwałość: 500 godzin

Iso E Super – kolejny uniwersalny składnik kształtujący ambrowo-drzewne tło. Odcienie paczuli, wetywerii, cedru, irysa. Utrwala i uwypukla inne składniki. Automatycznie to oznacza także to, że jeśli źle dobierzemy składniki, Iso uwypukli ich złe strony i wyjdzie nieciekawa, źle pachnąca kompozycja.
Sugerowane użycie: 1-10%
Siła zapachu: średnia
Trwałość: 170 godzin

Ebanol – wzięliśmy z Kasja dodatkową molekułę do rozbudowy aspektu drzewnego. Iso E potrafi wydać ziemiste lub oleiste nieprzyjemne nuty. Czasami ten zapach potrafi przypominać lakiernię. Ebanol pachnący drzewem sandałowym ma za zadanie pomóc w rozbudowie właśnie tego odcienia Iso E Super. Nie wolno przesadzić z Ebanolem, ponieważ posiada słodką śmietankową cielesną (animalistyczną) barwę, mi osobiście kojarzącą się z moczem dziecka 😆
Sugerowane użycie: 0,5-5%
Siła zapachu: średnia-mocna
Trwałość: 400 godzin

Hedione – znowu uniwersalny składnik do budowy zbilansowanego tła. Bardzo czysty, delikatnie kwiatowy zapach przypominający kwiat jaśminu. Służy do rozbudowy serca oraz łączenia poszczególnych nut, akordów i odcieni. Bardzo ważną właściwością Hedione jest to, że dodaje głowie nut cytrusowych lub (czasami) zielonej herbaty. Dobrze wygładza nierówne krawędzie kompozycji, jednak nie wolno przesadzić z tym składnikiem, ponieważ spłaszczy aromat perfum.
Sugerowane użycie: 5-30%
Siła zapachu: średnia-słaba
Trwałość: 70 godzin

Peonile – o tym składniku jeszcze nie rozmawialiśmy, więc przedstawię trochę więcej informacji. Peonile od Givaudan posiada mocny metaliczny zapach kwiatowy, kojarzący się z czerwonymi kwiatami oraz mocną soczystą zielenią. Jego aromat można przedstawić jako połączenie nut piwonii-geranium-grejpfruta. Ten składnik jest często wykorzystywany także do budowy akordów róży. Peonile posiada w sobie pewną świeżość cytrusów (grejpfrut), co ujawnia się na początkowym etapie jego parowania i może zostać wykorzystane w głowie kompozycji zapachowej. Bliżej serca aromat nabiera zielonego rozpędu, po czym rozkwita pięknymi kwiatami. Osobiście wyczuwam wyraźne aspekty drzewne, bardzo podobne do tych znanych z Iso E Super.
Należy podkreślić, że dotychczas nie udało się ustalić wszystkich minorowych składników piwonii, a to właśnie one lub któryś z nich kształtują ten unikatowy zapach. Olejek eteryczny jest niemożliwy do pozyskania z przyczyn technicznych. Tak więc perfumiarze są zmuszeni do korzystania z substancji syntetycznych i najczęściej wybierają właśnie Peonile, który odkryto w połowie lat 70-ch, lecz udostępniono dopiero w roku 1995. Tak więc wszystkie perfumy po tym roku mające w piramidzie piwonię, na bank mają w składzie Peonile.
Givaudane podaje maksymalne sugerowane użycie tego składnika na poziomie 10%. Nie wiem, jak na mój nos, Peonile jest bardzo mocny. Będę skłaniał Kasja do rozpuszczenia przed użyciem do poziomu 10% oraz bardzo ostrożnym wprowadzaniem tej substancji do kompozycji.
Sugerowane użycie: 1-10%
Siła zapachu: średnia-mocna
Trwałość: 400 godzin

Także Kasja ma do dyspozycji dwie próbki:
Hug me accord – można będzie użyć całości (2ml w stężeniu 10%) do docelowego zapachu
Ionone Alpha – kwiatowo-pudrowy składnik o zapachu fiołka z jagodami w tle (1ml w stężeniu 100%).

Scenariusz

Mój zamysł jest następujący: posługując się wiedzą pozyskaną z artykułów o kształtowaniu nowoczesnych perfum, tworzymy piżmowo-drzewno-ambrowe tło bazy z Hedione w sercu. Nie zwracamy uwagi na sugerowane użycia, tylko kierujemy się własnym nosem.
W tym celu tworzymy cztery akordy:

Akord nr 1. Zbilansowany
Musk-T             33% (1 część)
Iso E Super     33% (1 część)
Hedione           33% (1 część)

Akord nr 2. Piżmowy
Musk-T             50% (2 części)
Iso E Super     25% (1 część)
Hedione           25% (1 część)

Akord nr 3. Drzewny
Musk-T             25% (1 część)
Iso E Super     50% (2 części)
Hedione           25% (1 część)

Akord nr 4. Kwiatowy
Musk-T             25% (1 część)
Iso E Super     25% (1 część)
Hedione           50% (2 części)

Kasja wybierze najbardziej jej pasujący akord.
W przypadku powyższych składników możemy pracować ze stężeniem 100%.
Do wybranego akordu należy dodać trochę Cetaloxu, np. 5-10% całości kompozycji.
Ebanol i Peonile przed użyciem powinniśmy odpowiednio rozcieńczyć. Proponuję stężenie 10-20%.

Rozlewamy mieszankę Wybranego akordu + Cetalox np. do trzech pojemności.
Do pierwszej dajemy 1 część Ebanol 10%, do drugiej – 2 części, do trzeciej – 3 części. Oceniamy, który zapach jest najlepszy.
Następnie to samo robimy z Peonile.
Do finalnego zapachu możemy dodać odrobinkę Ionone Alpha (np. 0,5-1% kompozycji) oraz całość Hug me accord.

Kasja, z Twojej strony bardzo proszę o:
1) Własną ocenę każdego składnika
2) Przygotowanie akordów tła i wybrania jednego najlepszego. Powinien pachnieć jak gotowe perfumy. Możliwe, że stworzysz własne wariacje. Koniecznie je opisz.
Jako przykładu możesz użyć także proporcji z tego artykułu (po 2 części Musk-T i Hedione oraz  1 część Iso E Super)
3) Dodaj do wybranego akordu Cetalox

O tworzeniu serca złożonego z mocnych składników (Ebanol i Peonile) pomówimy w kolejnej części.

4 komentarze

  1. Gratuluje Kasja! Czekam na relację z tworzenia tej kompozycji, już sam opis składników Vetivera brzmi świetnie, jak je połączysz na pewno wyjdzie piękne pachnidło.

    • Dziękuję, ale nie ma czego gratulować i może nie będzie czego . Może zmarnuję wszystkie składniki, a zapach okaże się odrażający ? i co wtedy …więc może lepiej nie chwalić dnia, przed zachodem słońca ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.