Perfumy z czytelniczką. Test składników

Test składników do perfumoraz mały eksperyment jako bonus:

11 komentarzy

 1. Kasja, świetne skojarzenia. Urzekł mnie Twój opis ISO E Super. Masz na serio dobry wech. Sam też tak mam, że przy dużej ilości ISO boli głowa 😛

 2. Świetny opis Ebanolu 😆
  Słyszałem od jednego z perfumiarzy, że jego zapach na późniejszych etapach przypomina “klatkę z pawianami w zoo” 😀
  Dodany jednak do kompozycji w odpowiedniej ilości tworzy niesamowity drzewno-śmietankowy czuły i bardzo przestrzenny akcent. Rozszerza całą kompozycję i unosi ją w powietrzu. Choć kojarzy się wielu osobom z męską cielesnością, wg mnie jest właśnie “damską” wersją sandałowca.

 3. Vetiver, Ty to jesteś 😛 Co do ebanolu to właśnie też mi się skojarzył damsko. Dlatego zostaję przy javanolu 😛 Zadziwiające, że javanol może też mieć zastosowanie przy świeżych kompozycjach. Jako, że masz wielkie doświadczenie, to czy to samo mutatis mutandis 😛 tyczy się ebanolu? Czy zadziała w kompozycjach kwiatowych, świeżych (bez ‘laktonicznego’ efektu)?
  @Kasja – co do wąchania ISO to, zależy z jakiego dystansu wąchasz 😛 Na necie czytałem, że ludzie rozpuszczają ISO do 20% i je noszą 😛 Mnie przytłacza już 10% stężenie. Ale to jest dziwne i zdumiewające, ponieważ jeśli np dam kroplę lub 2 javanolu (10%) ( jest ‘podobny’ do ebanolu) to wtedy jest o wiele przyjemniejsze i już nie przytłacza. Więc, wychodzi na Twoje. Sandał użyty w odpowiednim stężeniu, może zmienić charakter i udoskonalić tło zapachu. Właśnie, czytając Twoje notki można sobie to uświadomić. Bravo, bravissimo 🙂 !!!

 4. Ludvuk,
  Ebanol rozwija akordy drzewne, a oprócz tego dodaje może nie świeżości, a pewnego rozpędu. Jest stosowany w każdego typu kompozycjach. W wielu formułach widziałem akord sandałowy składający się z Ebanolu, Polysantolu i Javanolu w proporcjach 3:2:1.

  Kasja,
  Mamy nową porcję świetnych obserwacji. Chcę skomentować Hedione.
  Ten składnik nie jest używany do zapachu samego w sobie, tylko do tworzenia tła.
  We współczesnych perfumach jego zawartość w kompozycji zazwyczaj wynosi 20-30% i rzadko kiedy schodzi poniżej 10%.
  Przeznaczenie Hedione to wygładzanie kompozycji, zlepianie (wyobraź sobie metal, plastik, wełnę i drewno, a Hedione jest gliną, która to wszystko łączy w jednolitą rzeźbę), naświetlanie oraz rozjaśnianie ciemnych, brudnych kolorów.
  Już teraz przeprowadź eksperyment.
  Masz już jeden wacik z Ebanolem.
  Do porównania na drugi także daj kropelkę Ebanolu ze spirytusem, tak jak w pierwszym przypadku. A dodatkowo dodaj np. 2-3 krople Hedione. Zobacz co wyjdzie.

 5. Widzę, że sumiennie podeszłaś do tematu, Kasja. Zazdroszę tej systematyczności i wnikliwości. Moja praca z molekułami wyglądała dotąd o wiele bardziej haotycznie. Chyba czas najwyższy, by uczyć się od innych dobrych nawyków. 🙂

 6. Bez Vetivera, na pewno bym tego nie robiła. A tak naprawdę to obawiam się mieszania…. Z Vetiverem i tak by coś ładnego wyszło, nawet robiąc to bardziej haotycznie. Wystarczyłoby przysiąść na chwilę nad księgowością. Tak to ładnie Vetiver przygotował. Boli mnie nos. Macie tak czasami? Chyba przysiądę nad księgowością, dam mu odpocząć . Peonile przetestuję za parę dni.

  • Dziękuję renifer_lopez, to bardzo miły komentarz z Twojej strony. Przymierzam się do kolejnej trzeciej wersji “przyjemnego zapachu” i wracam do opisów składników. Stwierdzam , że za mało czasu spędziłam na zapoznanie się z ebanolem, nie zrozumiałam go zbyt dobrze. Taki mi się wniosek nasunął, że z zapachami jest trochę tak z ludźmi, żeby je poznać i zrozumieć, trzeba spędzić z nimi trochę czasu, zobaczyć je i poczuć w rożnych sytuacjach. Kiedy robiłam poprzednie dwie wersje “przyjemnego zapachu” to zabrakło mi jednak w pamięci wzorca ebanolu i nie rozpoznawałam go zbyt dobrze w całości kompozycji. Ebanolowe nuty błędnie przypisywałam innym składnikom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.