Powitanie

W życiu każdego, kto interesuje się perfumami, światem zapachów i olfaktorycznych obrazów, następuje taki moment, kiedy samo korzystanie z tego, co tworzą profesjonalni perfumiarze, już nie wystarczy.
Chce się podejrzeć pracę profesjonalistów, dowiedzieć się “od kuchni”, na czym polega ta sztuka.

Ten blog jest założony z myślą właśnie o takich osobach.
A także z myślą i wiarą w to, że nadejdzie czas, kiedy własnoręczne komponowanie personalizowanych produktów będzie tak samo łatwe, jak układanie puzzli czy budowanie konstrukcji z klocków Lego.

Cały świat we wszystkich zagadnieniach zmierza ku uproszczeniu poszczególnych rzeczy oraz przeniesieniu skomplikowanych do nadpoziomów. Dawniej perfumy komponowano przy użyciu dziesiątków, setek komponentów. Współczesna sztuka tworzenia perfum zakłada użycie czasami paru lub nawet jednego składnika.

Dobrym przykładem współczesnej myśli perfumeryjnej jest Geza Schoen. Niektórym może się wydać, że takie podejście to profanacja dawnej sztuki. Nie wyciągajmy jednak pochopnych wniosków. Schoen jest prawdziwym perfumowym twórcą, który maluje monoobrazy o ludzkim ciele, o jego różnych aspektach zapachowych.

Twórcy nowego formatu wymyślają piękny obraz, a za razem zostawiają nam miejsce i możliwość do “pobawienia się” w perfumiarza.Na całym świecie pomysł układania własnych zapachów spotkał się z wielkim odzewem.
Wiedzę teoretyczną o tworzeniu własnych perfum dobrze pozyskiwać od profesjonalistów. Tyle że profesjonalnej wiedzy jak kot napłakał w księgarniach, bibliotekach i internecie. Większość to aromaterapia lub zupełne podstawy. W polskim środowisku internetowym takiej wiedzy prawie nie ma. Najpopularniejszy zagraniczny serwis to basenotes.

Głównym jednak czynnikiem poszerzania wiedzy jest niewątpliwie praktyka. Tutaj także napotykamy problem: brak dostępnych składników. Można je kupować w zagranicznych sklepach, lecz koszty przesyłki i duże wolumeny zakupu zniechęcają śmiałków.

Mam nadzieję, że zainteresuje Was świat tworzenia własnych perfum. Że znajdziecie na tym blogu potrzebną wiedzę teoretyczną oraz składniki do zajęć praktycznych.
Teoria zostanie zaprezentowana w rozdziale Blog
W dziale Molekuły – pojedyncze składniki.
Zestawy – to dział z kompletem składników tematycznych.
W Encyklopedii znajdą się popularne molekuły oraz substancje do tworzenia perfum z bardziej szczegółowym opisem.
Zawsze możecie także skontaktować się i podzielić się własnymi pomysłami rozbudowy tego bloga.

Pamiętajcie o najważniejszym: ten blog jest dla Was!

Udostępnij artykuł:

3 komentarze

 1. Bardzo się cieszę, że ten blog wystartował.
  Masz świetny styl i wiedzę.
  Zazwyczaj na chemii w szkole ziewałem albo spałem.
  Gdyby lekcje wyglądały jak te wpisy, to kto wie, może nie musiałbym zdawać co półrocze na pozytywną ocenę.
  Każdy post czyta się jak nowelkę.
  Życzę sukcesów.

  • Dziękuję bardzo!
   Plany są napoleońskie, zobaczymy, czy wszystkie uda się zrealizować. 🙂

 2. Część. Świetna inicjatywa. To co napisałeś na powitaniu w 100% odpowiada moim odczuciom dotyczącym kreacji perfum. Z resztą na wielu postach mam wrażenie, że czytam samego siebie jeśli chodzi o wnioski, którymi się dzielisz przy konkretnych składnikach, zagadnieniach itp. Jestem samoukiem i teraz mam wrażenie po zapoznaniu się z blogiem, że moja metodologia pracy jest dobra lub zajduje się na właściwej drodze 🙂
  Dobra robota i nie przestawaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.