Ambrettolide

Miękki, czysty, słodki, mydlany, ziołowy, świeży aromat. Rozwija się nutami kwiatów, tytoniu i ambry z animalistycznymi niuansami w tle. Uważa się za unisex, choć jest dość męski. Świetnie komponuje się z innymi piżmami. Trwały i dyfuzyjny.

Animalid

Syntetyczne odtworzenie zapachu 10% koncentratu piżma naturalnego, Animalid posiada bardzo realistyczny piżmowy zapach z animalistycznymi i kwiatowo-miodowymi odcieniami. Dobrze łączy się z innymi rodzajami piżm.

Animalis

Baza piżmowa od Synarome stworzona dla męskich perfum o czułym, słodkim, animalistycznym profilu. Cechuje się pudrowością i akcentami cywetowymi.

Applelide

Eleganckie nowoczesne piżmo liniowe. Pudrowe i ciepłe, o zapachu zielonych jabłek bez kwaskowatości oryginału. W kombinacjach z innymi owocowymi składnikami można przywołać nuty pieczonego jabłka. Przenika całą konstrukcję kompozycji, dodając dyfuzji i owocowego posmaku górnym i środkowym nutom.

Auratouch

Baza piżmowa od Firmenich – mieszanka piżm makrocyklicznych i liniowych. Bardzo delikatna i czuła, z owocowymi i śmietankowo-kremowymi podtekstami.

Aurelione

Miękkie, puszyste, bardzo delikatne piżmo bardzo podobne do Auratouch, pozbawione mydlanych akcentów. Posiada profil zapachowy zbliżony do lnu.

Cashmeran

Posiada bardzo mocny, projektujący, dyfuzyjny pudrowy zapach podobny do piżmowego z dużą dawką przypraw, pieprzu, drewna. Istotnym elementem Cashmerana jest aspekt ambrowy. Wyczuwalne są także podtony kwiatowe, jagodowo-owocowe oraz welwetowy (ten, który jest opisywany jako ciepły wełniany szalik). Często w połączeniu z molekułami drzewnymi jest odbierany jako zapach starego papieru.

Celestolide

Miękki, delikatny, elegancki, słodki, pudrowy aromat o aspektach cytrusowo-owocowych. Posiada dziwną plastikową nutę z posmakiem cytryny. Przywołuje obraz delikatnej naoliwionej skóry dziecka. Jest promieniujący, dodaje jasności, jest dobrym fiksatorem.

Cosmone

Kompleksowy, wielowymiarowy  czuły zapach. Rozpoczyna się świeża czystością, prawie ozonem. W sercu jest pudrowy, a kończy się ziemistymi akcentami korzeni irysu.

Ethylene Brassylate (Musk-T)

Delikatne, miękkie, kobiece piżmo, uznawane za najbardziej uniwersalne „białe”. Najtańsze z piżm makrocyklicznych. Swoją pudrową słodkością bardzo przypomina piżma nitrowe.

Exaltolide

Bardzo lekki, maślany, woskowy, słodki, ciepły, czuły. Bardzo elegancki i delikatny aromat z nutami papieru, kwiatów i owoców, od którego emanuje czułym ciepłem wypranej pościeli i słodkiego snu. Piżmo unisex.

Galaxolide

Bardzo czyste, delikatne, kwiatowe policykliczne piżmo. Jedno z najbardziej popularnych piżm na świecie. Jego uniwersalność wynika z neutralności zapachu – gubi się w kompozycji, lecz nadaje całości sporej objętości, dyfuzji. Doskonale łączy się z innymi piżmami oraz Iso E Super.

Globalide

Eteryczny, maślany, papierowy aromat o suchym nieco ziemistym zabarwieniu. Piżmo unisex.

Habanolide

To piżmo makrocykliczne posiada mocny, „piżmowy”, dyfuzyjny aromat. Jest suchy, pudrowy, wyważony, z nutami cedru i ziemi. Dość świeży i zimny męski zapach, lecz w kompozycji pachnie zdumiewająco kremowo. Jedno z najbardziej klasycznych „białych” piżm. Dobrze łączy się z innymi piżmami, w szczególności z Helvetolide.

Helvetolide

Miękki, elegancki, kobiecy. Rodzi uczucie słodkiego, pudrowego cukierka o smaku gruszki i jeżyn zawiniętego w plastikowy papierek. Wyczuwalne są także nuty anyżu, ambry, balsamu, wanilii. Stanowi ciekawy owocowo-piżmowy akord w połączeniu z Habanolide. Podobnie jak Applelide, wyczuwa się go w nutach górnych i dolnych. Zalecane użycie wynosi do 5% koncentratu, ale w niektórych komercyjnych zapachach pojawiają się znacznie wyższe poziomy tego składnika.

Isomuscone

Intensywne pudrowe, animalistyczne piżmo. Profil bardzo zbliżony do zapachu oryginalnego piżma zwierzęcego. Posiada delikatne kwiatowe zabarwienie. Trwały i dyfuzyjny. Wykorzystywany tylko w ekskluzywnych niszowych perfumach.

Muscenone

Bardzo mocne, trwałe zwierzęce piżmo. Jest wspaniałym fiksatorem innych zapachów. Sugerowane rozpuszczenie przed użycie to 10% (lub mniej): piżmowy, ketonowy, animalistyczny i mydlany. Dostarczany przez Firmenich, który opisuje go jako bardzo elegancki nitro-piżmowy, przypominający Musk Ketone, z lekkim animalistycznym ale naturalnym podtonem. W małych dawkach (0,05 do 0,5%) jest wzmacniaczem zapachów. Powyżej tego poziomu, oprócz efektu wzmacniającego, wykorzystuje się go także do uzyskania zapachu mocno piżmowego-animalistycznego. Muscenone jest podobny do Muscone, lecz według Arcadi Boix Camps bardziej wyrazisty.

Muscone Laevo

Mocne animalistyczne piżmo od Firmenich przypominające naturalne. Podkreśla seksowność i czułość w kompozycjach.

Musk Ketone

Piżmo nitrowe o dość abstrakcyjnym zapachu zbliżonym do piżma zwierzęcego, o ciepłym, słodkim, pudrowym profilu.

Musk R-1

Śmietankowe bardzo czyste i eleganckie kobiece makrosykliczne piżmo.

Romandolide

Elegancki śmietankowy zapach z aspektem owocowym, prezentującym gruszkę, melon, jagody. Co raz częściej pojawia się w perfumach zamiast Galaxolide.

Shangralide Oliffac

Produkowany przez IFF, jest  to mocna, piżmowa baza o delikatnie słodkim, kwiatowym, nieco animalistycznym i sandałowym charakterze. Zbudowany w oparciu o Galaxolide, wzbogacony o niewielką ilość tajnych składników. Zupełnie różni się od pierwowzoru: jest bardziej zwierzęcy, bogatszy i niezbyt słodki.

Tonalide

Mocny, kremowy, świeży aromat wypranej bielizny. Nazywany często „zapachem pralni”. Posiada wyraźny owocowy aspekt. Pachnie niewyraźnie drzewem, dymem, metalem. Chętnie wykorzystuje się w męskich perfumach.

Tonquitone

Piżmowy zapach produkowany przez IFF.  Mocny i dyfuzyjny, o silnym animalistycznym charakterze. Bardziej zwierzęcy niż jakikolwiek inny znany składnik. Jeśli szukasz zamiennika naturalnego piżma, jest to jedno z najlepszych rozwiązań na rynku.

Velvione

Śmietankowy, cielesny, czuły aromat z nutkami ambretty i róży, przypominający piżma nitrowe. Inną jego odsłoną jest aspekt gourmand – może kojarzyć się z ciastem, słodyczami. Pierwsza molekuła, którą wykorzystano jako monoaromat.

Zenolide

Ciekawe piżmo makrocykliczne. Posiada świeży piżmowo-jagodowy charakter. Jest wspaniałym wyborem przy konstruowaniu lekkich, kwiatowych, owocowych akordów.

(Visited 622 times, 1 visits today)