Turyści zbyt wiele oczekują od Paryża – zapach stolicy Francji

Wielu podróżujących spodziewa się zbyt wiele – a przyjeżdżając do Paryża narzekają na tłumy turystów  i brudne ulice.
Każde miasto jest piękne na swój sposób. Najważniejsze jest zrozumienie jego charakteru i indywidualności, która składa się z wielu drobiazgów. Jednym z nich jest zapach danego miasta i miejsca.
Odkryjmy zapachowe piękno Paryża!

Pieczone kasztany

Specyficzny zapach pieczonych kasztanów zmieszany z dymem jest jedną z wizytówek Paryża. Praktycznie na każdej dużej ulicy lub placu miasta można spotkać handlarzy, którzy na rusztach lub w specjalnych garnkach przygotowują popularny uliczny przysmak. Francuzi jedzą pieczone kasztany tutaj od razu na miejscu, a w domu dodają je do wypieków, słodyczy i ciast.

Świeża prasa

Czy przy zakupie nowej książki w pierwszej kolejności wtykasz w nią nos, by poczuć przyjemny zapach papieru? Jeśli tak, Paryż na pewno Ci się spodoba. Tutaj sklepy z książkami i gazetami (papeterie) są tak powszechne, jak sklepy z serem i chlebem. Są źródłem specyficznego zapachu.

Piekarnie

Według badań specjalistów od zapachu, zapach świeżo upieczonego chleba jest jednym z najbardziej przyjemnych dla ludzkiego nosa. Nic więc dziwnego, że boulangeries są tak popularne we Francji. Każdego ranka ulice Paryża zaczynają pachnieć bagietkami, rogalikami, croissantami i innymi tradycyjnymi ciastami, obok których tak trudno przejść i nie skusić się na nie.

Perfumerie

Paryż jest tradycyjnie uważany za światową stolicę perfum, tak więc zapach perfum jest odczuwalny na każdym rogu. Większość kojarzy francuskie perfumy z takimi markami jak Chanel, Lalique, Guerlain czy Sisley. W rzeczywistości wielu paryżan preferuje innego giganta branży – dom perfumowy Fragonard. To aromatami tej marki pachną zarówno liczne butiki, jak i zwykli przechodnie.

Francuskie sery

Fromagerie to tradycyjny francuski sklep z serem, w którym sprzedawane są słynne na całym świecie Camembert, Emmental, Roquefort, Reblochon i dziesiątki innych gatunków. Takie sklepy znajdują się wszędzie, więc na ulicach zawsze można poczuć przyjemny delikatny zapach sera.

A jaki zapach Paryża Wam się podoba najbardziej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.