Chemia zapachu. Zapach nowego auta

Pewnie każdy zna ten bardzo przyjemny, a nawet luksusowy zapach.
Zapach nowego samochodu.
Takiego wprost z salonu, pachnącego nowością i świeżością. Zawsze jest wspaniały, nie sposób go nie lubić, a każdy właściciel samochodu stara się, by pozostał w nim tak długo, jak to możliwe.

Zapach nowego samochodu

Zapachy różnych marek samochodów różnią się, ponieważ do ich produkcji wykorzystywane są odmienne materiały. To właśnie dzięki tym materiałom kształtuje się zapach auta.
Tworzy się jako mieszanka zapachów plastyków (są różne plastyki, każdy pachnie inaczej), uszczelniaczy, klejów, włóknin, dywaników, skóry lub innego materiału tapicerki.
Dotychczas wykryto około 200 substancji chemicznych, których połączenie tworzy ten niepowtarzalny uwodzicielski zapach.

Guma i metal

Właściciel nowego samochodu jest gotów długo w nim przesiadywać by cieszyć się aromatem swojego nabytku.
Niestety, jak ustalono, niektóre z substancji tworzących zapach nowego auta, są mocno trujące.
Po całodziennym pobycie w rozgrzanym od słońca aucie można nawet stracić przytomność. Najbardziej niebezpieczne związki utrzymują się przez pierwsze pół roku od zejścia samochodu z taśmy produkcyjnej.

Chodzi przede wszystkim o dużą koncentrację trujących fenoli, eterów, ftalanów, a także związki, które występują w mniejszych ilościach, jednak także są trujące – chlor, brom, PCV. Wpływają negatywnie na funkcjonowanie układu odpornościowego, wewnętrznych organów, gospodarki hormonalnej.

Szkodliwy, ale jakże piękny!

Nie wszystkie substancje mają mocny zapach.
Najbardziej wyczuwalne to słodki toluen, pachnący produktami ropopochodnymi etylobenzen, którego niewielkie ilości znajdują się jednak w różnych kwiatach, oraz winylobenzen. Ten ostatni posiada najbardziej ciekawy zapach: pachnie kwiatami i tworzywem sztucznym.

Plastik i kwiaty – dziwne połączenie

Inne ważne dla kształtowania zapachu substancje to ksyleny, benzeny oraz alkany.

Czy bez nich postrzegalibyśmy nowo kupowane auto tak samo?
Pewnie nie – przykładem służy sukces zawieszek z nazwą „zapach nowego samochodu”, który pachnie jakkolwiek, lecz nie tak , jak tego oczekujemy.

W ostatnim czasie duże koncerny specjalnie tworzą zapachy, które mają się kojarzyć z ich marką. Najpopularniejsze wykorzystywane składniki to bergamota, skóra i drzewo.

A Tobie z czym się kojarzy zapach nowego auta?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.