Wierzchołki i korzonki. Drewno from las

Drewno i las w perfumach

Ogólnie rozumiane nuty drewna w perfumach to prawie zawsze cedr.
Cedr stał się perfumeryjną klasyką. Jego sucha smolistość otula, uspakaja, wprowadza w stan wypoczynku i medytacji. Rodzi w nas uczucie czegoś dawno zapomnianego, lecz wciąż tak bliskiego – lasu. Współcześnie jednak rzadko wyczuwalny w kompozycji, służy głównie do fiksacji innych zapachów oraz do podkreślenia innych składników drzewnych.

Najczęściej pod nazwą “olejek cedrowy” występują mieszanki z użyciem olejków cyprysowo-jałowcowych. Prawdziwe olejki cedrowe są rzadkością i kosztują bardzo drogo. Są pozyskiwane z kilku odmian cedru, z nich najbardziej popularne to atlaski, himalajski i cedr Virginia.

Olejek cedrowy  jest balsamiczny, drzewny, iglakowy, suchy. W zależności od gatunku i jakości obróbki zmienia swoją barwę od ziemisto-drzewnej do czystej sosnowo-żywicznej. Najniżej ocenia się cedr himalajski, służy głównie do aromaterapii i produkcji mydła. Natomiast cedr atlaski oraz Virginia są cenione i wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym. Dobrej jakości olejek potrafi stworzyć niezwykły olfaktoryczny obraz lasu.


Co raz bardziej popularne stają się drzewne bazy od znanych firm:

Cedar Atlas Heart (Robertet) – mieszanka dla tworzenia kompozycji z dominującą nutą cedru. Drewno ze skórzanymi akcentami oraz półtonami kwiatów, owoców i ambry. Zapach tej bazy jest czysty i elegancki, pozbawiony “brudnej” frakcji.

Mysore Wood Base (Firmenich) – mieszanka na bazie naturalnego cedru z Alaski ze sporym dodatkiem nut drzewa sandałowego. Jest mocna, kremowa, balsamiczna, elegancka i dyfuzyjna. Wyczuwalne są nuty świeżo-morskie. Jednym słowem, cedr z dodatkiem orientu.

Georgywood (Givaudan) – ta baza jest znana w perfumach od dość dawna. Jej delikatny  i czysty drzewno-ambrowy zapach jest bardzo świeży przez zawartość nut miętowych, zielonych, słodkich. Georgywood jest wyczuwalnym składnikiem Golden Moments (Presley).

Jeżeli chodzi o czyste syntetyki, to najbardziej drzewnymi molekułami są oczywiście omawiane już Iso E Super, Okoumal, Cedramber. Te molekuły mają równy delikatny drzewno-ambrowy zapach. Nadają perfumom sporej objętości, dyfuzji. Jeżeli Iso E Super to cedrowe tło, to Okoumal i Cedramber to drewno właściwe.

Istnieje jeszcze sporo innych rodzai molekuł drzewnych i iglastych, przypominających cyprys, cedr, sosnę, tuję itd. Lecz warto nabyć dobrej jakości olejek cedrowy, żeby opuścić metropolitalny tłok i odbyć zapachową podróż do prawdziwego lasu.

2 komentarze

 1. Musi być jeszcze jakaś molekuła odpowiedzialna za zapach pyłu drzewnego.
  Świeża, lekka, wibrująca i drzewna. Można sobie ją wyobrazić w zapachach takich jak:
  Gucci – Gucci Pour Homme, COMME des GARÇONS – Standard,
  Profumum Roma – Olibanum czy może minimalnie w Chanel – Sycomore.
  Chyba, że to jedna z tutaj wymienionych lub mieszanka kilku.

  • Zapach pyłu drzewnego zazwyczaj daje połączenie olibanum z Iso E Super oraz Ambroxanem. Drzewną świeżość często osiąga się poprzez dodanie cyprysu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.