Warsztat

Oprócz zaplecza teoretycznego i odpowiednich cech psychofizycznych, perfumiarz posiada odpowiednie narzędzia pracy. Jego warsztat wygląda następująco:

 • organy perfumiarskie – specjalny stół do ustawiania pojemności
 • waga elektroniczna
 • mierniki, zakraplacze, strzykawki, pipety
 • pojemniki do przygotowania roztworów oraz flakony do gotowych wyrobów
 • blotery do testów
 • substancje zapachowe – naturalne i syntetyczne
 • notatnik

Na początek oprócz oczywistych substancji zapachowych, można się ograniczyć do strzykawek, pipet i buteleczek, które można nabyć w dowolnej aptece. Zamiast bloterów ja osobiście wolę używać waciki do twarzy. Aromat na wacikach rozwija się wolniej, więc w bardziej szczegółowy sposób można prześledzić każdy etap zmiany zapachu.

No i rzecz najważniejsza. Notatnik!
To notatnik, zwłaszcza na początku, jest absolutnie niezbędnym narzędzie początkującego perfumiarza. Najlepiej mieć dwa notatniki.
W jednym perfumiarz prowadzi zapisy doznań, skojarzeń i obrazów, które rysują mu się podczas doświadczeń  z nowo poznanymi składnikami. Należy skrupulatnie zapisywać absolutnie wszystko, co przychodzi na myśl. Po jakimś czasie, na przykład, będziemy chcieli stworzyć olfaktoryczny obraz, który opisuje ziemię po deszczu. Szukamy więc w naszym notatniku odpowiednich skojarzeń.
Drugi notatnik służy do zapisu bieżących doświadczeń.

Każdy perfumiarz, podobnie jak malarz przygotowujący się do rysowania obrazu, powinien skompletować swoją paletę zapachową. Ułożyć gamę potrzebnych do pracy składników.
Perfumiarze starej szkoły mają w zanadrzu setki molekuł, baz i komponentów naturalnych. Nowa szkoła zakłada skupienie się na kilkunastu. Pomówimy o tym później, przy okazji komponowania akordów. W najbliższym czasie zajmijmy się układaniem własnej palety początkującego perfumiarza.

Każdy powinien sam zdecydować, które składniki bardziej mu się podobają. Warto jednak mieć chociaż po jednym z każdej kategorii zapachowej.
Dlatego zrobimy krótki przegląd wszystkich podstawowych kategorii i skompletujemy paletę, gammę olfaktoryczną, z którą rozpoczniemy zajęcia praktyczne.

 

2 komentarze

 1. Notatnik to nieoceniona pomoc przy poznawaniu zapachów. Sam prowadzę swój, w którym od dwóch lat zapisuję subiektywne wrażenia (skojarzenia, myśli, uczucia, obrazy, które zapach wywołuje) z każdych poznanych pachnideł.
  Często to zwięzłe i zrozumiałe jedynie dla mnie opisy, ale wracając do nich po kilku miesiącach, jestem w stanie łatwo tymi skojarzeniami odtworzyć z pamięci dany zapach.
  Także polecam nie tylko perfumiarzom, ale też zwykłym miłośnikom-testerom perfum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.