Podróż do przyszłości

A teraz przeniesiemy się do najbliższej przyszłości!
Podejrzymy skład pewnych jeszcze nie wydanych perfum.
Zanim wykonamy nasz skok czasoprzestrzenny, opowiem Wam pewną historię o

Drzewo sandałowe wykorzystuje się jako kadzidło od niepamiętnych czasów. Źródłem drewna i olejku jest Santalum album, drzewo tropikalne rosnące w Azji Południowo-Wschodniej. Olejek wyciąga się jedynie z drzew, które osiągną wiek 30-40 lat, a szybko rosnący popyt doprowadził do tego, że naturalnie rosnące sandałowce są prawie niespotykane, natomiast sprzedaż drewna i olejku z drzewa sandałowego w wielu krajach są zakazane. Cena za litr olejku eterycznego dobrej jakości potrafi osiągnąć pułap kilku tysięcy dolarów!
Uwaga: w Polsce nie ma naturalnego olejku sandałowego.

Nic więc dziwnego, że chemicy chętnie wzięli się za odkrywanie składu sandałowca.
Podstawowymi składnikami olejku okazał się santalol, którego syntezy nie odkryto dotychczas. Santalol (70-90% w olejku) tworzy niepowtarzalny drzewno-śmietankowy zapach z elementami animalistycznymi (mówiąc bez ogródek, czuć zapach moczu :D ). Pozostałe składniki (10-20%) olejku to eugenol i isoeugenol, które dodają powiew dymu, wędzenia, a także parę procent innych substancji odpowiedzialnych za kwiatowe aspekty zapachu.

Skoro nie udało zapanować nad santalolem, chemicy zaczęli szukać molekuł o zapachu maksymalnie zbliżonym do drzewa sandałowego. Pierwsze sukcesy osiągnięto w latach 40-ch; odkrywano kolejno: santalidol, santal, indisan, sandol, które w czymś przypominały zapach sandału, lecz niezupełnie. Współczesnym chemikom szło o wiele lepiej. Na przykład, takie znane molekuły jak sandalor, bacdanol, sandacor, ebanol są bardzo zbliżone do oryginalnego zapachu.

W roku 1997 pracownik Firmenich Jerzy Bajgrowicz odkrył nową molekułę o zapachu bardzo zbliżonym do sandałowca i o mocy o wiele większej, niż cokolwiek przed nim. Molekułę nazwano JAVANOL.

Javanol ma bardzo mocny i bardzo trwały drzewno-śmietankowy zapach o wyrazistym aspekcie tropikalnym, przypominającym owoce tropikalne i zapach grejpfruta, a także słabiej wyczuwalne zabarwienie kwiatowo-różane. Javanol jest chętnie wykorzystywany we współczesnej perfumerii, jest bardzo ceniony za świetne łączenie się z innymi zapachami drzewnymi, owocowymi i kwiatowymi.

Tyle historii. A teraz przyszłość :D

Oto kolejne dzieło Gezy Schoena, które ujrzy świat dopiero w marcu 2017. MOLECULE 04 z jedyną molekułą w swoim składzie. Już wiecie jaką :D

Zobacz więcej w Encyklopedii
Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.