Tworzymy pierwsze perfumy – Molecule 01

Rzadko jakie perfumy budzą tyle kontrowersji, jakie wzbudziła wydana w 2006 roku Molecule 01 od Escentric Molecules.
Zabarwienie komentarzy zmienia się od “oszustwo”, “perfumy bez zapachu” i “nowe szaty króla” do burzy zachwytów i uznania genialności Gezy Schoena.

Piękna opowieść o tym, że z tymi perfumami każdy pachnie inaczej, poruszyła świat.
To niezupełnie chwyt reklamowy. Wszyscy doskonale wiemy, że Molecule 01 składa się tylko z jednej molekuły Iso E Super. Przypomnijmy sobie jak pachnie Iso E super.

W zależności od celu, który chce się osiągnąć oraz od tego, z czym ją mieszamy, Iso E Super klasyfikuje się jako zapach ambrowy lub drzewny. Budzi skojarzenia z papierem, tartakiem, fabryką lakierów.
Wyczuwalne nuty: bursztyn, drzewno, cedr. W tle czujemy wetywerię, paczuli, półtony welwetowe oraz kwiatowe.
Chyba nie ma takiej osoby, której nie podobałby się ten subtelny zapach.

Co do pięknej opowieści. Geza Schoen opowiadał, że na studiach często z kolegami odwiedzali dyskoteki. Bardzo często też psikali się Iso E Super. I właśnie wtedy mieli największe powodzenie wśród kobiet.
Nic dziwnego. Głównym zadaniem tej molekuły jest utrzymanie i wzmocnienie zapachu. Tak więc Gezie (a teraz i nam) Iso E Super służy do “nagłośnienia” zapachu naszego ciała.

Czyżby wszystko było aż tak proste? Kupujemy dość tanią molekułę, mieszamy ją ze spirytusem i voila, mamy Molecule 01 za półdarmo? Nie do końca.
Geza zastosował nieco inny składnik: Iso Gamma Super.
Jest to molekuła znacznie droższa, znacznie mniej dostępna (okej, w małych ilościach w ogóle nie jest dostępna… no chyba że u mnie 🙂 ). I posiada o wiele więcej izomerów, co skutkuje większą mocą i subtelniejszym zapachem.
Dla porównania, Iso E ma ich 8%, a Iso Gamma aż 18%!

Nie mniej jednak, możemy kupić zwykłe Iso E Super, zmieszać je ze spirytusem w koncentracji 10-20% (jak kto woli) i cieszyć się odpowiednikiem Molecule 01. 🙂


Zobacz więcej w Encyklopedii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.