Czy nuta wetywerii w perfumach jest popularna?
Bardzo. 
Istnieje ogrom perfum z tą nutą występującą jako budulec mszystej lub drzewnej bazy. Także istnieje cały ogrom perfum z wetywerią w nazwie, gdzie producent deklaruje vetiver jako nutę główną.
Jednak najczęściej to co nazywamy wetywerią nią wcale nie jest. 
Perfumiarze mają całą paletę tanich i podobnych (mniej lub bardziej) do oryginału zamienników.

Czy zapach wetywerii jest popularny?
Co raz częściej dochodzę do wniosku, że nie. 

Niewiele osób potrafi rozpoznać naturalną wetywerię w perfumach, a jeszcze mniej – polubić ją taką jaka jest, bez ubarwień i ulepszeń. Bez perfumowego makijażu. 
Kiedy użytkownik ma do czynienia z praktycznie czystą wetywerią, jak chociażby w Vetiver Java od Perris, nie wie co z takim doświadczeniem ma zrobić. 
To mają być perfumy? – myśli zniesmaczony – nieprane skarpety dziadka i zjełczały orzech. 😀
Na dodatek złego, naturalna wetyweria drożeje z każdym rokiem. W tej chwili hurtowy kilogram (czyli cena zakupu kilkudziesięciu kilogramów) dobrej jakości surowca kosztuje już prawie 2 000 USD. Dla porównania, najdroższe wetyweriopodobne substancje kosztują dziesięć razy mniej.
Znane marki, nawet te niszowe, nie będą się narażać na pakowanie się w koszty i kłopoty. Dla nich znacznie łatwiej jest zrobić dobrze znaną, lubianą i tanią nutę wetywerii, niż kombinować z kosztownymi i kapryśnymi naturalnymi składnikami.

Pomyślałem więc sobie:
może moją perfumową misją jest ukazanie w nowoczesny sposób wetywerii?
Zaprezentowanie z różnych stron jej piękna i przekonanie szerszego grona użytkowników nie tylko do znanej im nuty wetywerii, a również do składnika?
Zamiast zapowiadać nowy zapach
zrobić całą wetyweriową serię!
Sto twarzy wetywerii )))
Co Wy na to?

(Visited 108 times, 1 visits today)

5 Thoughts on “Mission: Impossible?”

  • Ja sam mam przyjemność pracować ze składnikami lekko zmodyfikowanymi, jak vetiverol extra czy vetiveryl acetate. Jeden i drugi mają dość podobne, raczej czyste zapachy, choć vetiveryl acetate ma odcień jakby nieco bardziej słodko-marchewkowy i na pewno jest bardziej dyfuzyjny. Wciąż jednak jestem fanem wetywerii ze szkoleń perfumiarskich w Sopockim Stylu, skąd zapach wetyweriowy zapamiętałem kompletnie inaczej.

  • Jakiś czas temu też wybierałem vetiveryl acetate w celu zapewnienia czystego brzmienia. Jednak z czasem zacząłem doceniać różnorodność i wielopoziomowość barw każdej z odmian wetywerii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.