Jak uprawiać gruszki

Intrygująca wielu gruszka w perfumach nie istnieje. Co powoduje, że jednak wyczuwamy jej zapach?

Jakiś czas temu zadano mi pytanie: co z zapachem gruszki?
Zamiast odpowiadać, także zadałem pytanie: czym jest zapach gruszki? Proszę go opisać.
Pytanie wydaje się być banalne (jak to zazwyczaj bywa przy powierzchownej znajomości zapachów oraz ich odcieni), lecz takie nie jest.

Proszę sobie wyobrazić gruszkę. Teraz opiszcie ją. Zanotujcie na kartce, a potem poproście wykonać te same czynności inną osobę. Wyniki Was zaskoczą.

Wielkie kontrowersje wzbudza kolor powyższej sukienki, a proszę zauważyć, że są to doznania wizualne, które są najbliższe każdej widzącej osobie.
(Jakie kolory widzicie? 😉 należę do tych niewielu osób, które odbierają je jako lniano-białą tkaninę o niebieskim odcieniu ze złotymi paskami).

Kolor gruszki może posiadać zabarwienie od ciemno brązowego poprzez zielone po cytrynowo żółte.
Zapachy…
Po prostu porównajcie sobie zapach gruszki William z, na przykład, Paryżanką, a wszystko stanie się jasne. To są dwie zupełnie odmienne grupy zapachowe.
A więc o jaki dokładnie zapach chodzi pytającemu?

Znalezione obrazy dla zapytania odmiany gruszek
Z chemicznego punktu widzenia olfaktoryczną gruszkę tworzą dziesiątki eterów, alkoholi i aldehydów, wśród których nie sposób wskazać jakiś jeden dominujący składnik. Pozyskanie olejku eterycznego także jest niemożliwe.  Co zatem robią perfumiarze, żeby wprowadzić tę nutę do kompozycji?

Po pierwsze, należy podać gruszkę jako pozycję w piramidzie zapachowej 😀 Mózg odbiorcy potrafi zdziałać cuda. Tak więc to rozwiązanie może zapewnić 50% sukcesu.
Po drugie, istnieją składniki o mniej lub bardziej gruszkowym aromacie:

Ester gruszkowy – zapach gruszek William; wg mnie bardziej kwiatowo-tropikalny, niż czysto gruszkowy

Amyl acetate – zapach gumy do żucia Juicy Fruit; raczej bananowy, niż gruszkowy; owoce tropikalne

Ethyl linalool – aromat pośredni między lawendą i bergamotką o wyraźnie owocowym zabarwieniu; taka “cytrusowo-ziołowa” gruszka

Hexyl propionate – najbardziej gruszkowy, zielony składnik

Helvetolide – piżmo z nutami owoców; ujmijmy to tak: idealnie pasuje do “podbicia” gruszki.

To jest tylko 5 najbardziej oczywistych składników, jest ich jednak całe mnóstwo, większość z których gruszkę ma jedynie jako jeden z tonów. Zazwyczaj perfumiarze wykorzystują te składniki do budowy owocowego akordu, który równie dobrze może się okazać gruszką, jabłkiem, ananasem czy gujawą, lecz w połączeniu z hasłem w piramidzie efekt jest 100%.
Wreszcie, po trzecie, chemia “flavor” (czyli do perfumowania środków czystości, żywności itp.) proponuje już od dawna najbardziej doskonałe rozwiązanie: bazy gruszkowe, mieszanki dziesiątków lub setek składników, które w najlepszy sposób odzwierciedlają aromat gruszek. Wraz z nadejściem ery zastosowania takiego typu mieszanek w perfumiarstwie, powstały bazy od Robertet, Givaudan, Symrise i innych producentów.

Po co zbierać gruszki z wierzby, skoro można po prostu kupić profesjonalnie wykonaną bazę?
Najważniejszą rzeczą jest dobrze wiedzieć, o jaki dokładnie aromat gruszki nam chodzi.

Znalezione obrazy dla zapytania gruszki z wierzby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.