Ile waży zapach?

Wpis gościnny, autor: Machiavelli

Często posługujemy się w opisach perfum określeniami “ciężki” lub “lekki” zapach. Te enigmatyczne stwierdzenia zachęciły dziś mnie i Vetivera do refleksji i poszukania odpowiedzi na kilka pytań:

Obrazek

O tym, że ludzie są w stanie oceniać przyjemność i intensywność zapachów powstały już całe opracowania. O ciężkości… cisza. Czy ten ciężar to synonim intensywności? Czy może ciężkie są zapachy, które nam się kojarzą tylko z czymś konkretnym? A może zasada jest jeszcze jakaś inna?

Zaciekawiony, zrobiłem dziś na uniwerku szybkie “case study” (badanie to za dużo powiedziane). Wybrałem 5 olejków eterycznych, które akurat miałem pod ręką (cedr, mięta, pomarańcza, mandarynka, litsea cubeba) i dałem je do wąchania studentom. Potem prosiłem, aby wyobrazili sobie, ile mógłby ważyć każdy z tych zapachów, gdybym wypełnił nim zaprezentowany flakonik (dekant 10 ml) oraz prosiłem o uszeregowanie zapachów pod kątem intensywności. Co wyszło?

Obrazek

Jak widzimy, hierarchia pod względem uśrednionych wagi i intensywności jest podobna, z wyjątkiem cedru, którego zapach oceniany był jako zdecydowanie bardziej ciężki niż intensywny. A to sugeruje, że może coś jest na rzeczy i spostrzegany “ciężar” zapachu, wcale nie musi być zawsze równy intensywności?

Pytanie jednak do Was, jak sami odbieracie “ciężar” zapachów? Czy utożsamiacie to z jakimiś innymi cechami, czy to może kwestia pojedynczych nut/akordów, które wydają się cięższe lub lżejsze? Czym jest dla Was “ciężar” zapachu i jak sobie go wyobrażacie?

 

4 komentarze

 1. Machiavelli, gdybyś kontynuował swoje badania z większą ilością składników zapachowych, obstawiam, że zauważyłbyś bardzo dużą korelację pomiędzy grupami zapachowymi a tzw. piramidą zapachową.
  I okazałoby się, że intensywność koreluje się z “ciężkością”, ale tylko do pewnego stopnia, nie zawsze. Tak jak miało to miejsce z cedrem.
  Taki przykład:
  Grejpfrut w zasadzie jest składnikiem bazowym! Trwałość jego zapachu na bloterze wynosi ponad 200 godzin (przyczyną tego jest molekuła Nootkatone zawarta w olejku). Jednak odbieramy grejpfrut jako lekki przyjemny cytrusowy zapach.
  Dlaczego?
  Ponieważ należy do grupy zapachowej cytrusy, a w piramidzie zapachowej znajduje się prawie na samym wierzchołku. Cytrusy odbieramy szybko i sprawnie, nawet jeśli mają cięższe brzmienie.

 2. Dla mnie ciężar zapachu nie zawsze jest równy intensywności, choć często idą w parze. Znam wiele zapachów, które są intensywne, ale nie określiłabym ich jako ciężkie.
  “Ciężar” perfum łączę z akordami i pojedynczymi nutami, do lekkich zapachów zaliczam oparte o nuty ozonowe, wodne, kojarzące się z czystością (np. kwiat bawełny), delikatne nuty zielone, niektóre owoce. Najcięższe zazwyczaj łączę z nutami skórzanymi, oudem, paczulą, różą (jeśli jest w dużej ilości lub połączona z wcześniej wymienionymi), żywicami oraz niektórymi białymi kwiatami (tuberoza, robinia akacjowa, bieluń).

  • W sumie tak 🙂 Może poza współczesnym piżmem, które wcale nie kojarzy mi się z ciężarem, w przeciwieństwie do piżm w perfumach sprzed lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.