Cena róży

Jakiś czas temu zwrócono się do mnie z pytaniem o różę i jej zachowanie w kompozycji. Z tego, w jakim kierunku zmierzały pytania, wywnioskowałem, że osoba pytająca dała się nabrać na podróbkę róży naturalnej, których wiele w internecie. Jak nie dać się oszukać i kupić składnik naturalny dobrej jakości?

Składniki naturalne w branży perfumeryjnej, szczególnie w niszy, wracają do łask, ale ich ceny mogą być znacząco wyższe, niż ceny składników syntetycznych. Wiele czynników wpływa na cenę składników naturalnych, w tym dostępność, trudność pozyskania i jakość.

Olejek różany jest jednym z najbardziej popularnych i cenionych składników naturalnych w perfumach. Jednocześnie, jest to jeden z najdroższych składników świata!

Cena olejku różanego jest w dużej mierze uzależniona od kraju pochodzenia i metody produkcji. Na przykład, olejek różany pochodzący z Turcji może być tańszy niż olejki z innych krajów “typowo różanych”. Chociaż Bułgaria jest znana z produkcji wysokiej jakości olejku różanego, Maroko przez wielu ocenia się jako kraj z najlepszym zapachem róży. Tamtejsze kwiaty róży są cenione za swój delikatny i subtelny zapach. Olejki z okolic Grasse są mniej popularne, jednak tak samo piękne i wyjątkowe. Różnice są następujące: turecka i bułgarska róża jest słodsza, a ta druga posiada w dodatku nuty mineralne, a marokańska i francuska – bardziej wytrawna i elegancka.
Również, olejek różany wyprodukowany za pomocą destylacji z parą wodną jest zazwyczaj tańszy niż o wiele trudniejszy i kosztowniejszy w produkcji absolut.

Cena tego składnika może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu euro (!) za mililitr(!!!), w zależności od jakości, kraju i sposobu pozyskania. Wysokiej jakości absolut damasceny bułgarskiej w limitowanych wydaniach może oscylować w rejonie 10 tys euro za kilogram hurtowy.

Olejki różane są często podrabiane poprzez mieszanie innych tanich olejków roślinnych lub syntetycznych substancji zapachowych. Producenci i sprzedawcy fałszywych olejków różanych często również nadają im podrobione etykiety i opakowania, aby przypominały oryginalne produkty.

Warto zwrócić uwagę na kilka czynników przy zakupie olejku różanego, przede wszystkim na pochodzenie i producenta. Istotnym elementem weryfikacji jest cena. Osoba, o której mowa na początku artykułu, kupiła olejek za … 35 zł.
Za 10 ml!!!
No i to jest najbardziej istotna kwestia: zaufanie do sprzedawcy. Aby uniknąć zawodu i innych nieprzyjemnych konsekwencji, warto wybierać produkty od zaufanych i uczciwych dostawców, którzy oferują czyste i certyfikowane olejki różane od znanych ogólnoświatowych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.