Adoxal

Adoxal posiada bardzo mocny aldehydowy świeży zapach kojarzący się z wodą. Drugim jego olfaktorycznym aspektem jest białko jajeczne, przez co coraz częściej jest wykorzystywany w aromatach gourmand (jako bezy). Wyczuwalne są także nuty morza, róży, konwalii. Dobrze pasuje do kompozycji kwiatowych, owocowych i drzewnych – dodaje im świeżości i ozonu.

Aldehyde C-6 (Hexanal)

Nuta głowy.
Świeży zielony aldehydowy zapach z odcieniem skórki pomarańczy. W kompozycji daje efekt liści, trawy lub niedojrzałych owoców.
Użycie wynosi do 0,5% koncentratu.

Aldehyde C-8 (Octanal)

Nuta głowy.
Woskowy, maślany, aldehydowy zapach skórki pomarańczowej. Wykorzystywany w śladowych ilościach do urozmaicenia lub nadania blasku kompozycjom kwiatowym, cytrusowym lub aldehydowym.
Rekomendowane użycie: do 1% kompozycji.

Aldehyde C-9 (Nonanal)

Nuta głowy/serca.
Świeży, woskowy, aldehydowy aromat o profilu cytrusowym z fiołkami w tle. Jeden z klasycznych aldehydów. Często wykorzystywany w kwiatowych kompozycjach, nadając im blasku i ciepła. Posiada dobrą trwałość (do 240 godz na bloterze), więc C-9 używa się do przedłużania brzmienia cytrusów oraz do tworzenia efektu dyfuzji w sercu aromatu.
Rekomendowane użycie: do 1% kompozycji.

Aldehyde C-10 (Decanal)

Nuta głowy/serca
Jedna z najbardziej klasycznych nut aldehydowych, szeroko występująca w naturze w co najmniej 50 roślinach. Zapach można opisać jako: słodki, aldehydowy, pomarańczowy, woskowy, skórka cytryny. W niskich koncentracjach potrafi być lekko kwiatowy. Wykorzystuje się jako górno-średnia nuta pomarańczy w cytrusowych i kwiatowych kompozycjach. Zwiększa projekcję i dyfuzję całej kompozycji. Bardzo mocny składnik.

Aldehyde C-11 (Undecenal)

Nuta serca
Kolejny klasyczny nienasycony aldehyd alifatyczny. Posiada cytrusowy, woskowy, maślany i aldehydowo-zielony zapach z lekko mydlanym niuansem. Występują w nim odcienie mandarynki i róży. Nie występuje w naturze.
Używany do tworzenia efektu trawy, wprowadzenia odcieni zielonych do kwiatów.
Rekomendowane użycie: do 1% kompozycji.

Aldehyde C-12 Lauric (Dodecanal)

Sklasyfikowany jako kolejny klasyczny nienasycony aldehyd alifatyczny. Zapach można opisać jako mydlany, woskowy, aldehydowy, cytrusowy, skórka pomarańczy z niuansem kwiatowym. Występuje naturalnie w olejkach cytrynowym i limetkowym oraz kolendrze i petitgrain.

Aldehyde C-12 MNA

Kolejny klasyczny aldehyd znany z Chanel nr 5. W naturze nie znaleziono na razie jego odpowiednika. Jego profil jest odbierany jako ambrowy, świeży, mszysty. Pachnie także potem, ceglanym pyłem, tytoniem, żywicą sosnową i bąbelkami wody gazowanej. Ten ostatni aspekt często jest odbierany jako zapach metalu.

Aldehyde C-14 Peach (gamma-Undecalactone)

Jeden z klasycznych składników (ani aldehydem, ani C-14 ten lakton nie jest) od dawna wykorzystywanych przez perfumiarzy. Bardzo mocny zapach brzoskwiń, kremowy i tłusty. Jest przeznaczony do komponowania owocowych i kwiatowych aromatów oraz do nadania bazie bardziej delikatnego brzmienia. Wykorzystywany w nowoczesnych szyprach.

Aldehyde C-16 Strawberry

Właściwie nie jest to aldehyd lecz ester. Posiada słodki, owocowy z odcieniem truskawek i kwiatowo-miodowym podtonem zapach. Oprócz oczywistego wykorzystania jako zapach truskawek, jest bardzo użyteczny w różnorodnych kompozycjach kwiatowych zawierających jaśmin i róże. Dodaje ciepło i wzmacnia nuty głowy. Łączy się szczególnie dobrze z iononami, nutami drzewnymi, innymi aldehydami i owocowymi laktonami.

Aldehyde C-18 Coconut

Używany do tworzenia nut kokosowych i nadawania kremowego tonu. Ma słodki, kremowy, kokosowy zapach z maślano-oleistym niuansem.

Anisaldehyde

Szeroko stosowany w perfumach, lecz posiadający słabą stabilność. Niektóre kompozycję potrafią zawierać aż 10% tego aldehydu. Niemniej jednak, użyty w kilku procentach może dać zadowalający efekt. Dobrze zaokrągla  i neutralizuje ostrzejsze nuty aldehydowe. Zapach można opisać jako anyżowy, jagodowy, wiśniowy, czekoladowy, cynamonowy, kremowy, głogowy, owocowy, ziołowy, słodki, waniliowy, miętowy – w/w wachlarz wyjaśnia dlaczego ma tak szerokie zastosowanie.

Benzaldehyde

Bardzo intensywny zapach migdałów i wiśni. Jest wykorzystywany jako składnik kompozycji zapachowych w perfumach i produktach spożywczych. Najbardziej nadaje się do zastosowania w aromatach gourmand, owocowych, orientalnych. Dobrze łączy się z wanilią i kumaryną.

Calone

Bardzo mocny i dyfuzyjny składnik o profilu morsko-ozonowym z odcieniem arbuza, melona. Rysuje obraz morskiej bryzy, szumiących fal, czystości z odrobiną kwiatów i soczystych arbuzów. Przełomowa molekuła początku lat 90-ch.

Cinnamic aldehyde

Zapach można opisać jako cynamonowy, przyprawowy, pikantny. Posiada dobrą trwałość i przedłuża słodycz w kompozycji. W ilościach śladowych używany jako ciepła, przyprawowa i słodka nuta. Doskonale sprawdza się w kwiatowo-balsamicznych, mocnych kwiatowych i orientalnych kompozycjach. Potrafi także dodać ciekawej barwy róży lub hiacyntom oraz kompozycjom drzewnym, leśnym.

Cucumber aldehyde

Zwany również aldehydem liścia fiołkowego (violet leaf). Jest mocny i niezwykły. Pachnie liśćmi fiołka, świeżo ciętego ogórkiem lub melonem. Użyty w kompozycji w mniejszych ilościach, dodaje wiele świeżości, jasności i naturalności.
Perfumiarze opisują go jako bardzo dyfuzyjny, zielono-warzywny składnik. Sugerowane rozpuszczenie przed użyciem 0.1%.

Cyclamen aldehyde

Mocny i uniwersalny, jego zapach opisuje się jako: kwiaty cyklamenu, świeży, rabarbarowy, lekko stęchły, zielony. W przeciwieństwie do innych aldehydów jest stabilny, co przesądza o jego przydatności. Należy go rozpuścić przed użyciem. Jest bardzo dyfuzyjny, kwiatowo-zielony z nutami ogórka i melona. Perfumiarze używają go by nadać trwałych, kwiatowych i świeżo-zielonych nut górnych.

Helional (Ocean Propanal)

Nuta serca.
Świeży, morski, ozonowy, nieco zielony i trochę kwiatowy aromat. Popularny, dyfuzyjny składnik do tworzenia świeżych i kwiatowych akordów.
Maksymalne rekomendowane użycie: do 1% kompozycji

Hydrocinnamaldehyde

To bardzo nietypowy materiał, który może być stosowany w szeregu zapachów, aby nadać im świeżości. Perfumiarze opisują go jako balsamiczno-zielony, olejowo-ziemisty zapach o ciepłych i pikantnych podtekstach oraz ciepłej i ostrej słodyczy. Mimo, iż klasyfikowany jako zielony, bardziej przypomina martwe liście. Występuje naturalnie w oleju z kory cynamonowej.

Mandarin aldehyde

Cytrusowy, metaliczny mandarynkowy, lekko pomarańczowy aldehyd. Najlepiej pracować z koncentracją  1%. Używany do “przekształcania” taniego olejku pomarańczowego w mandarynkowy. Można go również wykorzystać jako śladowy składnik w wielu kompozycjach kwiatowych i cytrusowych, aby zwiększyć złożoność zapachu.

Phenyl Acetaldehyde

Klasyczna zielona nuta, stosowana w perfumach od 19 wieku. Perfumiarze opisują go jako przenikliwy, bardzo silny, ostry zielony i słodki zapach typu hiacyntowego. Powszechnie stosowany.

Silvial (Cyclamen Homoaldehyde)

Nuta serca/bazy
Aldehyd o świeżym morskim zapachu konwalii, z zielonymi odcieniami w tle. Podobny do Cyclamen aldehyde, lecz Silvial jest bardziej morski.
Bardzo mocny i dyfuzyjny składnik, należy go używać bardzo ostrożnie.

Triplal

Mocny zielony zapach świeżo skoszonej trawy z wyczuwalnym aspektem cytrusowym. Jest ważnym składnikiem nowoczesnych zielonych akordów. Dobrze komponuje się z motywami zielonymi, cytrusami, kwiatami. Nadaje kompozycjom wibrującego zielonego brzmienia z cytryną i bergamotą w tle.